Mexico City’den Örnek Karar: Yunusların Esaretine Son Veriliyor

Mexico City eyalet bazında, deniz memelilerinin yunus parklarında tutulmasını, yunus gösterileri ve yunus terapisi seanslarında kullanılmasını yasaklayan bir dizi yasa ve yönetmeliği hayata geçiriyor.

Mexico City meclis oturumunda Hayvanları Koruma Kanunu tasarısı görüşmelerinde Çevre Komisyonu Başkanı Xavier López Adame’nin öncülüğünde karara bağlanan düzenlemeye göre;

  • Bundan böyle yunus ve balinaların da aralarında olduğu deniz memelileri, insanlarla etkileşimin yer aldığı yüzme programlarında, gösterilerde ve terapi seanslarında kullanılamayacak.
  • Ülkedeki mevcut yunus parkları ve tematik akvaryumlar ise, altı ay içinde, halihazırda himayeleri altında gösteriye zorlanan deniz memelilerini koruma altına alınacakları tesislere vermek zorunda kalacak.
  • Doğal yaşam ortamlarına olabildiğince yakın olan alanlarda koruma altına alınacak olan deniz memelileri, gösteriye zorlanmayacakları bu tesislerde insan etkisinden uzak bir şekilde ömürlerini tamamlayacak.
  • Yeni yasa maddelerini ihlal eden tesis ve şahıslar ise, 113 bin ila 300 bin peso (22 bin ila 60 bin TL) arasında para cezasına çarptırılacak.

Düzenleme, Resmi Gazete’de (Gaceta Oficial de la Ciudad de México) yayınlandıktan sonra hayata geçirilecek.

Mexico City'den Örnek Karar: Yunusların Esaretine Son Veriliyor

Daha önce İsviçre, Bolivya, Şili, Kosta Rika, Hırvatistan, Güney Kıbrıs, Macaristan, Hindistan, Nikaragua ve Slovenya gibi pek çok ülke, deniz memelisi ticaretini ve/veya hayvanlı gösterileri yasaklamıştı.

Darısı Türkiye’nin Başına…

 

Kaynak: Yunuslaraözgürlük.com

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yorumlar

CHP’den Kanun Teklifi: Hayvanları Öldürenlere Hapis Cezası

Konya’da Köpeği Av Tüfeği ile Öldürüp Çöpe Atan Adam Yakalandı