Orangutanlar İnsan Sesini Taklit Edebiliyor

ABD’nin Indianapolis şehrinde “Rocky” adlı bir orangutanın, insan seslerini taklit edebildiği açıklandı. Orangutanın 500’den fazla insan sesini çıkarabildiği belirtildi.

orangutan-4 Orangutanlar İnsan Sesini Taklit Edebiliyor

İngiltere’deki Durham Üniversitesi’nden Dr. Adriano Lameria‘nın başkanlık ettiği uluslararası araştırmanın sonuçları bilim dergisi Scientific Reports‘ta yayımlandı. Bu araştırmaya göre orangutanların insan sesini taklit etme becerisi olduğu gözlemlendi.

Bilim insanları, bu araştırmanın insanın konuşma yeteneğini nasıl kazandığının anlaşılmasına ışık tutabileceğine dikkat çekiyor.

orangutan-3 Orangutanlar İnsan Sesini Taklit Edebiliyor

Araştırma kapsamında Nisan-Mayıs 2012’de, şimdi sekiz yaşında olan “Rocky” adlı orangutanla ses çalışması yapıldı. Rocky’nin diyalog kurarken yeni sesleri öğrenebildiği ve sesini insanlar gibi kontrol edebildiği belirlenerek çıkardığı “insan sesleri”, daha sonra 120 orangutana ait kayıtların bulunduğu 12 bin saatlik veri tabanıyla karşılaştırıldı.

orangutan-2 Orangutanlar İnsan Sesini Taklit Edebiliyor

Daha önce, orangutanların insan seslerini taklit edemediği düşünülüyordu. Bunun, konuşmanın, öğrenilmiş bir davranış olmasından kaynaklandığı belirtiliyordu. Ancak Dr. Adriano Lameria araştırmanın ardından bu tezin artık geçerliliğini yitirdiğini söylüyor.

Kaynak: BBC Türkçe

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yorumlar

Dev Görüntüsüne Rağmen Gölgesinden Bile Korkan Köpek: “Major”

Dev Görüntüsüne Rağmen Gölgesinden Bile Korkan Köpek: “Major”

Faroe Adaları’nda 300 Yıldır Devam Eden Barbarlık: Balina Katliamı

Faroe Adaları’nda 300 Yıldır Devam Eden Barbarlık: Balina Katliamı