Örümcek Ağı Gerçekten Dünyanın En Sağlam Maddesi mi?

Örümceklerin ördükleri ağların estetiği karşısında çoğu kez hayranlık duyarız. Bu kadar güzel bir sanat eseri aynı zamanda oldukça dayanıklı olabilir mi?

orumcekagi2 Örümcek Ağı Gerçekten Dünyanın En Sağlam Maddesi mi?

Örümceklerin vücutlarının son kısmında (abdomen) hem üst hem alt tarafta olmak üzere üç çift  “Örü Memesi “ yer alır. Bunlara  “Spinneret “ adı verilir. Spinneretler içinde, çok sayıda kılcal tüp bulunur ve bu tüpler, iç kısımda bulunan ipek bezleriyle bağlantılıdır. Salgılanan ipek, bu kılcal tüpler aracılığıyla dışarı verilir. İpek salgısı, ağ örmede, yuva yapılmasında, kokon adı verilen ve yumurtaların içinde geliştiği yapının oluşturulmasında, sperm keselerinin yapımında ve bazı diğer işlemlerde kullanılır.

orumcekagi3 Örümcek Ağı Gerçekten Dünyanın En Sağlam Maddesi mi?

İpeğin kimyasal yapısına baktığımızda, suda çözünebilen bir fibröz protein yapısında olduğunu görüyoruz. Sıvı halde salgılanan ve havayla temas ettiği anda katılaşarak iplik halini alan ipek, polimerize bir yapıya sahip ve boyunun yaklaşık dört katı kadar uzama kapasitesi var. Dairesel şekilde ağ ören örümcekler grubunda bulunan  “Nephila “ cinsine ait örümceğin ipeği ise bilinen en kuvvetli doğal liftir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yorumlar

‘Kuzu Gibi’ Bir Kedi: Steve

‘Kuzu Gibi’ Bir Kedi: Steve

İVHO Yeni Yönetimi Belli Oldu

İVHO Yeni Yönetimi Belli Oldu