Sıcak Havalar Evcil Hayvanları Daha Çabuk Etkiliyor

Hava sıcaklığı ve nem, özellikle evcil hayvanları etkiliyor.

sıcak-havalar-4 Sıcak Havalar Evcil Hayvanları Daha Çabuk Etkiliyor

Gölgede dahi 40 dereceyi bulan Adana gibi yerlerde sıcak havadan evcil hayvanların daha çok korunması gerektiğini belirten Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği (DOHAYKO) Başkanı Veteriner Hekim Mete Betin, dikkat edilmemesi durumunda ani ölümlerin olabileceğini söyledi.

Yaz aylarında hayvanların çok hassaslaştığının unutulmaması gerektiğini belirten Betin, “Havanın değişmesi ile evcil hayvanlar zor anlar yaşamaya başlıyor. Birçok insan hayvanların acı çektiğini onların da bizim gibi canının yandığını anlamıyor. Ancak hayvanlar, sıcaktan bizden daha çok etkileniyor” dedi.

sıcak-havalar-ve-evcil-hayvanlar-1 Sıcak Havalar Evcil Hayvanları Daha Çabuk Etkiliyor

Yaz aylarında hayvanların beslenmesine de dikkat edilmesi ve serinletilmek için dahi olsa çok sık yıkanmaması gerektiğini belirten Betin, “Sıcaklarda güneş çarpmalarına çok dikkat edilmesi gerekiyor. Hayvanlar sabah veya akşam saatlerinde sokakta gezdirilmeye çıkarılmalı. Ev veya bahçede serin yerlerde tutulup içme suyu eksik bırakılmamalı. Yaz nedeniyle alerjik durumları artan hayvanların beslenmesi de sıcaklarda hassaslaşıyor. Hayvanları beslerken yağlı yiyeceklerden, aşırı protein içeren ve enerji veren gıdalardan uzak tutmak gerekiyor” dedi.

sıcak-havalar-ve-evcil-hayvanlar-2 Sıcak Havalar Evcil Hayvanları Daha Çabuk Etkiliyor

Otomobilde Hayvan Dostunuzu Bırakmayın!

Otomobil ve evlerin damında kısa süreliğine dahi olsa hayvanların bırakılmaması gerektiğini belirten Veteriner Betin, yaz aylarında bu şekilde bir çok hayvan ölümünün meydana geldiğini söyledi. Hayvanın ani strese girerek boğulduğunu belirten Betin, “Çukurova Bölgesi’nde evinin damına köpeklerini bağlayan bir çok kişi hayvanlarını öğlen ve akşam saatinde görüyor. Ancak güneşin altında bekleyen hayvan zor anlar geçiriyor. Bazı kişiler ise otomobiline aldığı hayvanı ile sokağa çıkıyor. Hayvan otomobilin içinde bırakılarak alışverişe çıkılıyor. Bu şekilde bir çok hayvan, içi aniden ısınan otomobilin içinde can veriyor” dedi.

Kaynak: Hürriyet

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yorumlar

Doğan Haber Ajansı Caretta Carettalara Saldırdı

Doğan Haber Ajansı Caretta Carettalara Saldırdı

Malezya’da Ters Dişli Fil Bulundu

Malezya’da Ters Dişli Fil Bulundu