Sokaklar Cins Kaynıyor!

Sokaklar Cins Kaynıyor!

Son dönemlerde ‘cins hayvan takıntısı’, evinde hayvan besleyen ve beslemek isteyenleri sarmış durumda. Ancak bu sevimli hayvanlar, “pet diye alınıp, pat diye sokağa atılmaya” devam ediliyor. Bu nedenle sokaklar cins hayvan kaynıyor.

Sokaklarda cins olduğunu düşünmediğimiz çoğu hayvan da farklı bir ırka mensup cins hayvanlar. Mesela sokak kedisi dediğimiz sevimli tekirler; zeki, oldukça duygusal, melez bir ırkın sevimli üyeleri. Tekir demek, karışık ırk demek aslında. Safkan olmaması sevimli patilerin cins olmadığı anlamına gelmez. Karışık renkli bu kediler evcil hayvan olmaya oldukça da uygun. Tekirlerle farklı ırkların özelliklerini tanıma fırsatı da bulabilirsiniz.

tekir-ajanimo Sokaklar Cins Kaynıyor!

Sokak köpeği dediğimiz koca patiler ise melez bir ırkın üyeleri. Diğer köpek ırkları gibi saf ırk olmamaları yine onların cins olmadığı değerlendirmesine yol açıyor,  Sokak köpeği olarak nitelendirilen örneğin çomarlar, oldukça sevimli,cana yakın ve yetenekli hayvanlardır.

sokak-kopegi Sokaklar Cins Kaynıyor!

Yine de bir çok insanın cins olarak nitelendirdiği, British Shorthair, Ankara, Van, Birman, Californian Spangled ve Chartreux cinsi kediler ile aralarında Alman Kurdu, Sibirya Kurdu gibi cins köpeklerin de olduğu Golden Retriever, Cavalier King Charles Spaniel hatta İngiliz Cocker Spaniel yavruları neden sokaklarda karşımıza çıkmaya başladı, sorusunu sormadan edemiyor insan!

Sebep çok basit aslında, ‘bakabilir miyim diye düşünmeden pet shoplardan alınan ya da yavruyken birinin hediye ettiği minik hayvanların bakımı kolay olmuyor, eve yeni bir bebek üye geliyor, yeni eve taşınılıyor’ ve başka bin türlü bahane bulunarak sokağa atılıyor. Bazen barınaklar da yeterli olmuyor ve bir sürü hayvan çok da güvenli olmayan sokaklarda yaşamak zorunda bırakılıyor.

Zor şartlarla mücadele etmek zorunda sokakta bırakılan zavallı hayvanlardan bazıları;

Amerikan Curl

amerikan-curl-ajanimo Sokaklar Cins Kaynıyor!

Oldukça asil ve mantıklı bir kişiliğe, mükemmel sezgilere ve akılcı bir duyarlılığa sahip olan bu ırk, orta büyüklükte bir kafa yapısına sahip olmasına rağmen; iki kulak arasındaki mesafesinin darlığı nedeniyle oldukça uzun bir kafa yapısına sahipmiş gibi görünür. Irklar arasında en duyarlı kulağa sahip olan American Curl’in kulakları uzun, dik ve ağzına oranla geniş bir yapıdadır. Meraklı davranışları ve hayata pozitif bakışlarıyla hemen dikkat çekerler.

Golden Retriever

Golden Retriever-Ajanimo Sokaklar Cins Kaynıyor!

Sevimli ve dost canlısı Golden köpek ırkları arasında en popüler olandır. Bu özellikleri iyi bir bekçi köpeği olmalarına engeldir. Koku alma duyusu gelişmiştir. Kolay eğitilebilen ancak aynı zamanda eğitimi en kolay bozulabilen Goldenlar diğer ırklar ve insanlarla çok iyi anlaşırlar.

Ankara Kedisi

ankara-kedisi-ajanimo Sokaklar Cins Kaynıyor!

Keskin hatlarla belirlenmiş orta büyüklükte bir kafaya sahip olan, burun oldukça uzun ve üçgenimsi bir yapıda olan ve tabiri caizse insanına tapan ve onu her yerde takip eden Ankara kedisi enerjik, oyuncu, zeki ve meraklı bir kedidir. Evine oldukça düşkün olan Ankara kedileri insanlar ile ilişkilerinde oldukça yakın ve uyumludur.

Cavalier King Charles Spaniel

Cavalier King Charles Spaniel-Ajanimo Sokaklar Cins Kaynıyor!

Cavalier King Charles Spaniel canlı, hareketli, coşkulu bir köpektir. Coşkusunu en güzel şekilde heyecanla kuyruk sallayarak belli eder. Sportif ve dışa dönük bir ırktır. Yeterince zeki bir ırk olan Cavalier, eğitimi kolay, nazik, itaat eğitimine başarıyla yanıt veren bir ırktır. Diğer köpeklerle ve petlerle iyi anlaşır. Cavalier yalnız kalmak istemez, özellikle ilgiyi üzerinde tutmaktan çok hoşlanır. Bu ırk pet olarak yetiştirilmiş olmasına rağmen köken aldığı ırkların avcılık içgüdülerini taşır.

California Spangled

California Spangled-Ajanimo Sokaklar Cins Kaynıyor!

Heykel misali büyüleyici görüntüsü ve güçlü keskin bakışlarıyla kaplanları
andırırlar. Bengal kedileriyle çok karıştırılan bu kediler, asi bakışları, gelişmiş güçlü ağız yapısı ve dolgun çene kemikleri ile biraz ürkütücü ve soğuk kedilerdir. Birbirine eşit orta boy kulaklarının üst kısımları dik ve yuvarlak yapıdadır. Badem biçimli gözleri oldukça iri ve açık renktedir.

İngiliz Cocker Spaniel

İngiliz Cocker Spaniel-ajanimo Sokaklar Cins Kaynıyor!

İngiliz Cocker Spaniel, dayanıklı, enerjik, mutlu ve sevgi dolu bir köpektir. Bu hayat dolu köpeğin arası çocuklarla mükemmeldir ancak yine de kızdırılmaktan hoşlanmaz. Yabancılara karşı dost canlısıdır. Orta derecede havlar ve verilen komutlara uyar. Mükemmel bir eşlik köpeğidir.

Bombay

Bombay-Ajanimo Sokaklar Cins Kaynıyor!

Gözlerinin parlaklığı Bombay’ı diğer ırklardan ayıran dikkat çekici bir özelliktir. Sessiz ve içine kapanık gözükür ancak ev ortamına karşı ilgisi yüksektir, sevgisini çok göstermez.
Bombaylar yassı bir kafatası,yuvarlak gözler ve yuvarlak yapılı ağza sahiptir. Küçük ve keskin hatlara sahip burunları siyah renkleri nedeniyle çok dikkat çekmez.

Alman KurduAlman-Kurdu-Ajanimo Sokaklar Cins Kaynıyor!

Genelde iş köpeği olarak kullanılmaktadır ve korku nedir bilmeyen dikkatli bir köpek cinsidir. Cesurdur, neşelidir aynı zamanda çok itaatkar bir köpektir. Öğrenmeye çok hevesli olmasıyla sevilirler. Sadakat açısından diğer köpeklere oranlara daha fazla sadakat duygusu olan köpeklerdir. Yalnız kalmaya çok uzun dayanabilen bir ırk değildir.

British Shorthair

British Shorthair-ajanimo Sokaklar Cins Kaynıyor!

Dairevi ve güçlü kafa, yuvarlak kemik yapısıyla bütünleşir. Alnı yuvarlak gelip tepesi hafifçe düzleşir. Burun yayvan ve orta büyüklüktedir. Çene ve burun kısmı bu ırka özgü bir şekilde sağlam ve iyi gelişmiştir. Bıyıklardan sonra belirgin bir boşluk vardır. Uyumlu ve dayanıklı bir kedi olan British Shorthair tam anlamıyla bir şehir kedisidir. Bazen içine kapanık bazen de hareketli ve canlı tam bir mahalle kabadayısı gibi davranır.

Kaniş

kanis-ajanimo Sokaklar Cins Kaynıyor!

Çok neşeli ve güzel huylu bir köpektir. Çok iyi huyları olup birçok özelliği mevcuttur bu sayede tercih edilebilen bir ırk haline gelmiştir. Kulakları çok iyi duyar ve harika bir yön bulucudur. Eğitilebilirliği yüksek bir köpektir.

Chartreux

Chartreux-kedi-ajanimo Sokaklar Cins Kaynıyor!

Boyunla birleşmiş büyük, yuvarlak bir kafa yapısı vardır. Geniş ve yumuşak yüz hatlarına, güçlü ve dolgun bir çeneye sahip olmasıyla British Shorthair ile karıştırılıp eve alınan oldukça sevimli hayvanlardır. Yumuşak ses tonu ve yumuşak patiler Chartreux ırkını en iyi tanımlayan kelimelerdir. Oyuncu ve kendinden emin tavırlarının yanında ani pençeler atabilir.

Appenzell Dağ Köpeği

Appenzell Dağ Köpeği-Ajanimo Sokaklar Cins Kaynıyor!

Başarılı bir çoban köpeğidir. Dağlarda yorgunluğa ve açlığa dayanabilir. Küçük arabalara koşulabilir ve vadilerden geçerek taşradaki tüccarlara süt ve peynir taşımakta kullanılır. Boş durmayı sevmez. çobanlık yapmadığı zamanlarda efendisinin mülkünü korur.

 

Norveç Orman Kedisi

norvec-orman-kedisi Sokaklar Cins Kaynıyor!

Güçlü, kaslı bir kedi olan Norveç Orman Kedisi oldukça sevgi doludur ve ona gösterilecek ilgiden çok mutlu olur. Yoğun tüyleri olan, kemikleri kalın ve iri bir kedi ırkıdır. Bu kediler İran kedileri ve diğer bir çok kedi ile çiftleştiği için bir çok ırkla karıştırılmaktadır.

Ne yazık ki bu kadar az değiller. Sokakta cins hayvandan geçilmiyor, kırma hayvanlar anlaşılmıyor ve bu nedenle bir süre sonra sokağa atılıyor. Eve alıştırılıp sonra sokağa atılan ve genetiği oynanarak evcilleştirilmiş bu hayvanları almadan önce bir kez daha düşüneceğinizi umuyoruz. Ayrıca barınaktaki binlerce hayvan farklı ve popüler olmadığı için yuva aramaya devam ederken, bu kadar cins takıntısının ne gereği var diyerek vicdan muhasebesine çağırıyoruz.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yorumlar

Armani Kürk Kullanımını Durdurduğunu Açıkladı

Armani Kürk Kullanımını Durdurduğunu Açıkladı

Bahçede İnsanına Yardım Etmek İçin Çabalayan Yumurcak Kedi

Bahçede İnsanına Yardım Etmek İçin Çabalayan Yumurcak Kedi