Sokakta Yaşayan Zeytin Arama Kurtarma Köpeği Oldu

Bir hayvanseverin evine aldığı ve ”Zeytin” adını verdiği sokak köpeği, özel yeteneklerinin fark edilmesinin ardından, eğitim verilerek ”arama-kurtarma” köpeği oldu.

Sokakta Yaşayan Zeytin Arama Kurtarma Köpeği Oldu

zeytin-arama-kurtarma Sokakta Yaşayan Zeytin Arama Kurtarma Köpeği Oldu

İzmir’de yaşayan 38 yaşındaki sınıf öğretmeni İzmir’de yaşayan 38 yaşındaki sınıf öğretmeni Ece Yeşilkaya yaptığı açıklamada, kendisine arkadaş olması ve koruması için yanına bir köpek almaya karar verdiğini, dostlarının sokakta yaşayan bir köpeği kendisine önerdiğini anlattı.

Sokakta korkak ve çaresiz olan bu köpeği evine aldığını ve “Zeytin” ismini verdiği belirten Yeşilkaya, kısa süre içerisinde bu hayvanla güzel bir diyalog kurduklarını ifade etti.

Köpeğinin uygun davranış biçimlerini öğrenmesi için eğitime gönderdiğini, burada “Zeytin”de özel yeteneklerin olduğunun fark edildiğini dile getiren Yeşilkaya, şöyle konuştu:

“Zeytin’i eve aldığımda çok korkak ve çaresizdi. Biri geldiğinde üstüne atlamamayı, biz bir şey yerken ona saldırmamayı öğrensin istedim. Önce itaat eğitimiyle başlandı. Eğitmeninin, Zeytin’in koku alma duyusunun çok iyi olduğunu, doğada arama kurtarma yapabileceğini söylemesi üzerine bu eğitim verildi. Eğitimden sonra 2 arama kurtarma operasyonuna katıldı.

Eğitime başlamadan önce elimden kaçsa peşinde koştururdum. Artık bir kere seslenmem yeterli oluyor. Sokak köpeği için çok güzel bir gelişme. Böyle bir buruna sahip olması ve bu özelliğinin kullanılabilmesi çok güzel. Sokaktan edinilen köpeklerin özelliği yokmuş gibi bakılmamalı. Üzerinde çalışılırsa, hiç umulmayan özellikler çıkabiliyor.”

Arama Kurtarma Derneği (AKUT) bünyesinde operasyonlara katılan Zeytin’e enkaz arama kurtarma eğitimlerinin de verileceğini kaydeden Yeşilkaya, “Zeytin, psikolojimi olumlu yönde çok etkiledi. En büyük destekçim o.” diye konuştu.

İlgili Haberler

Sokakta Yaşayan Zeytin Arama Kurtarma Köpeği Oldu

Bu Konser Başka Konser: Mamanı da Al Gel

Sokakta Yaşayan Zeytin Arama Kurtarma Köpeği Oldu

Evlat Edinilen Küçük Bir Çocuk ve Köpeğin Duygu Yüklü Dostluk Hikayesi