Tavuk Gübresi ile Verimli Toprak Üretti

Bursalı fibrobeton ustası, geliştirdiği kimyasal bileşim sayesinde, toprakla karıştırdığı tavuk dışkısını, düşük maliyetle bir günde “kokusuz, organik, gözenekli, su tutma kapasitesi yüksek ve verimli toprağa” dönüştürüyor.

tavuktoprak2 Tavuk Gübresi ile Verimli Toprak Üretti

Fibrobeton ustası Sinen Özer, geliştirdiği kimyasal bileşim için Türk Patent Enstitüsünden “Faydalı Model Belgesi” aldığını belirtti.

tavuktoprak1 Tavuk Gübresi ile Verimli Toprak Üretti

Ürünü geliştirme sürecinin karbon ile ilgili olduğunu vurgulayan Özer, “Üniversitedeki hocalardan fikir alarak, tavuk gübresindeki kokuyu yok etmek amacıyla geliştirildi. TÜBİTAK‘tan test ve analiz raporlarını da aldık. Bu kompost değil, doğal bir dönüştürücüdür” diye konuştu.

tavuktoprak5 Tavuk Gübresi ile Verimli Toprak Üretti

Özer, hidrotermik reaksiyon ile dönüştürülerek tavuk dışkısından elde edilen toprağın, organik, evsel atıklarla da karıştırılması halinde, bu atıkların minerallerinin ikinci bir dönüşümle toprağa karıştığını ve toprağın element yapısını güçlendirdiğini söyledi.

tavuktoprak7 Tavuk Gübresi ile Verimli Toprak Üretti

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ertuğrul Aksoy ise Türkiye’de 189 milyon civarında yumurtalık, 90 milyon kadar da etçil tavuk olduğunu bildirdi. Yumurtalık tavuğun ekonomik ömrünün 1,5 yıl olduğunu hatırlatan Aksoy, “Bu sürede bir tavuğun atık miktarı, 55 kilogram. Buna göre hesaplandığında, 8 milyon ton ile 10 milyon ton civarında tavuk atığı oluşuyor. Bunlar, hep atık olarak lanse ediliyor. Aslında tavuk atıkları gübre hatta yüksek bir protein kaynağı olarak düşünülebilir” diye konuştu.

tavuktoprak3 Tavuk Gübresi ile Verimli Toprak Üretti

Tavuk atıklarının iklim koşulları ve kullanım amacına bağlı olarak çeşitli bertaraf ya da geri kazanım yöntemleri olduğunu aktaran Aksoy, “Bu yöntemlerin hepsinde de ciddi maliyetler var. Bu dönüştürme işleminde ise atık, kokusundan bir günde arıtılmış oluyor ve sağlığa zararlı bakterilerden arı bir malzeme üretiliyor” ifadelerini kullandı.

tavuktoprak4 Tavuk Gübresi ile Verimli Toprak Üretti

Yapılan işlemi seralarında denediklerini dile getiren Aksoy, şunları kaydetti: “Bir günde dönüşümün sağlandığını, kokunun tamamen giderildiğini gördük. Yaptığımız analizlerde de bakteri kalmadığını belirledik. Ayrıca bu sayede elde edilen toprak ıslandığında tekrar kokmuyor. Gözenekli, su tutma kapasitesi yüksek, bol miktarda organik madde barındıran bir hale geliyor çünkü tavuk atığındaki bütün organik, bitki besin maddeleri, azot, fosfor, potasyum, bakır, çinko gibi mineraller ve elementler direkt olarak toprağa geçmiş oluyor. Böylece de ülkemizin en önemli meselelerinden biri olan ‘organik madde sorunu’ da çözülebilir. Bu yüzden bu ürüne destek olunmasını istiyoruz.”

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yorumlar

Köpeklerden Kök Hücre Üretimi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılacak

Köpeklerden Kök Hücre Üretimi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılacak

Brezilya’da Sahaya Atlayan Köpek Futbolcuları Kovaladı

Brezilya’da Sahaya Atlayan Köpek Futbolcuları Kovaladı