Tepki Çeken Tabela ile İlgili Bodrum Belediyesi’nden Açıklama: Mavi Bayraklı Plajlarda Zorunlu Bir Uygulama

Bodrum Belediyesi tarafından asılan ‘Sahilde Evcil Hayvan Gezdirmek, Denize Sokmak Yasaktır’ tabelası sosyal medyada büyük tepki çekerken, Bodrum Belediyesi’nden konu ile ilgili açıklama geldi.

Bodrum Belediyesi tarafından Ortakent’te bulunan Mavi Bayraklı plaja asılan ‘Sahilde Evcil Hayvan Gezdirmek, Denize Sokmak Yasaktır’ yazılı tabela büyük tepki çekti. Hayvanseverler duruma büyük tepki gösterirken, Bodrum Belediyesi’ni eleştirerek, plajları ve denizleri hayvanlara yasaklayamazsınız tepkisini gösterdi.

‘Sahilde Evcil Hayvan Gezdirmek, Denize Sokmak Yasaktır’ Tabelasına büyük tepki

Sosyal, toplumsal konularda duyarlılığıyla bilinen ve sosyal medya hesabından itirazlarını, eleştirilerini paylaşmaktan çekinmeyen Bergüzar Korel, bu kez Bodrum Belediyesi’nin aldığı bir karara itiraz etti.

Tepki Çeken Tabela ile İlgili Bodrum Belediyesi’nden Açıklama: Mavi Bayraklı Plajlarda Zorunlu Bir Uygulama blank

Bergüzar Korel, Bodrum Belediyesi’nin tepki çeken tabelasını sosyal medya hesabından paylaşarak “Sen hayırdır Bodrum Belediyesi? Deniz sizin mi? Ne hakla hayvanların girmesine karışırsınız? Bu nasıl bir bencillik” sözleriyle tepki gösterdi.

Tepki Çeken Tabela ile İlgili Bodrum Belediyesi’nden Açıklama: Mavi Bayraklı Plajlarda Zorunlu Bir Uygulama blank

Tabela Mavi Bayraklı Plajlarda Zorunlu Bir Uygulama

Ajanimo‘ya açıklama yapan Bodrum Belediyesi Halk Plajları Birim Sorumlusu Sosyolog Yaşar Çelikan, “Öncelikle bir hayvansever olarak olayın bu şekilde anlaşılmasına çok üzüldüm. Tabelayı Mavi Bayraklı plajlarda bulundurma zorunluluğumuz var. Sosyal medyaya yansıyan görüntüdeki Ortakent Plajı da dahil olmak üzere 8 adet plajımızda aynı tabelalarımızdan mevcut. TÜRÇEV (Türkiye Çevre Eğitim Vakfı) ile yaptığımız projelerimiz ile uluslararası yapılar tarafından denetleniyoruz. Bu bağlamda Mavi Bayraklı plajlarımızı korumak adına büyük çaba sarfediyoruz. Tüm dünyada mavi bayraklı plajlarda olması zorunlu bir tabelayı koyarken belki kendimizi iyi anlatamadık ama hayvansever bir belediye olarak bu konuda birçok çalışma yaptık ve yapmaya devam ediyoruz” dedi.

Uygulama Sebebiyle Hiçbir Vatandaşımıza Sorun Çıkarmadık

Yaşar Çelikan “Tabelayı koyarken belki eksik ve yanlış bir şekilde anlattığımız için bu kadar tepki çektik. Mavi Bayraklı plajlarda gerekliliğini anlatmak için tabelalarımızı değiştireceğiz ve neden koymamız gerektiğini daha iyi anlatacağız. Ayrıca sadece gereklilik sebebiyle koyduğumuz tabelamız sebebiyle hiçbir vatandaşımıza sorun çıkartmadık.” dedi.

Tepki Çeken Tabela ile İlgili Bodrum Belediyesi’nden Açıklama: Mavi Bayraklı Plajlarda Zorunlu Bir Uygulama blank

Mavi Bayrak Türkiye: Dünya Sağlık Örgütü Kriterleri Gereğince Tüm Dünyada Yasak!

Mavi Bayrak Türkiye Ulusal Koordinatörü Almıla Kından Cebbari ise ajanimo‘ya yaptığı açıklamada, “Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı çalışmalarda hayvan dışkısında belirli ve zararlı maddeler bulunması sebebiyle ve hayvanların bu plajlara girmemesi 23 no’lu kriter ile açıkça belirtilmiştir. Bizler de Mavi Bayrak Türkiye olarak, mavi bayraklı plajlarımızı bu kriterlere uyarak elimizde tutmaya çalışıyoruz. Hayvanlara karşı bizler de duyarlıyız fakat uluslararası kriterlere uymak zorundayız. Avrupa’nın birçok ülkesinde bu tabelalardan görebilirsiniz ve bizler de elimizdeki 459 mavi bayraklı plajlarda bu kriterleri uyguluyoruz” dedi.

 

Denizleri ve plajları kimlerin daha çok kirlettiğini anlamak için, bu uygulamaya cevap haberimiz!

Akdeniz’i En Çok Türkiye Kirletiyor

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yorumlar

Şahine Kürekle Öldüren Şahsa 9 Bin 565 Lira Ceza Kesildi blank

Şahine Kürekle Öldüren Şahsa 9 Bin 565 Lira Ceza Kesildi

Müze Kedisi Begemot Kaçırıldı blank

Müze Kedisi Begemot Kaçırıldı