Yeni Keşfedilen Bir Balık Türüne ‘Obama’ İsmi Verildi

Hawaii’li deniz biyologları Randall Kosaki, Richard Pyle ve Brian Greene, yeni keşfedilen renkli bir balık türüne Başkan Obama’nın ismini verdi.

balık-obama-3 Yeni Keşfedilen Bir Balık Türüne ‘Obama’ İsmi Verildi

Geçtiğimiz hafta iklim değişiklikleri nedeniyle zarar gören ada ülkelerine 40 milyon dolar yardım sözü veren Obama, bilim insanlarının jestiyle karşılaştı.

NTV’nin haberine göre Hawaii’li deniz biyologları Randall Kosaki, Richard Pyle ve Brian Greene, yeni keşfedilen renkli bir balık türüne Başkan Obama’nın ismini verdi.

balık-obama-4 Yeni Keşfedilen Bir Balık Türüne ‘Obama’ İsmi Verildi

Bilim insanları, Obama’nın adaşının çok özel bir tür olduğuna dikkat çekerken, türün sadece dünya mirası listesinde de yer alan, 10 ada ve mercan adadan oluşan Papahanaumokuakea‘da bulunduğunu söyledi.

Su altında daha önce hiç görmediği bir balık türüyle karşılaşan Richard Pyle, National Geographic’e bir röportaj da verdi. Analizler için türün erkek örneklerini alan Pyle, dişi örneklere ise birkaç gün sonra 249 kilometre uzaklıktaki bir atolda ulaşmış.

Obama Ziyaret Etmişti

1961 yılında Hawaii’nin Honolulu kentinde dünyaya gelen Barack Obama, geçtiğimiz hafta 7 binden fazla türe ev sahipliği yapan, 1.5 milyon kilometre karelik bölgeyi ziyaret etmişti.

balık-obama-2 Yeni Keşfedilen Bir Balık Türüne ‘Obama’ İsmi Verildi

Bu İlk “OBAMA” Balığı Değil

Bilim insanları, ilk kez bir balığa Obama ismini vermiyor. 2012 yılında sadece ABD’nin Buffalo Nehri ve Duck Nehri’nde bulunan bir balık türüne de “Etheostoma obama” ismi verilmişti.

Hawaii’li deniz biyologları, yeni keşfedilen bir balık türüne ABD Başkanı Barack Obama’nın adını verdi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yorumlar

Burcu Esmersoy Hasta Bir Köpeği Sahiplendi

Burcu Esmersoy Hasta Bir Köpeği Sahiplendi

Köpeklerden Kök Hücre Üretimi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılacak

Köpeklerden Kök Hücre Üretimi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılacak